2013. január 7., hétfő

„Kiváltott” tornacsarnok Balassagyarmaton




Ettől az esztendőtől már nem tartozik az úgynevezett PPP-projektek közé a balassagyarmati Szent-Györgyi Albert Gimnázium és Szakközépiskola tornaterme. A sportlétesítmény működtetéséért a jövőben kizárólag az állam felel.
Annak idején, a Gyurcsány-kormány működése alatt sorra épültek az úgynevezett PPP-létesítmények. Maga a PPP egy angol szóösszetétel (public-private partnership – köz–és magán-együttműködés), ami a gyakorlatban annyit jelent, hogy a közfeladat ellátásához szükséges létesítmény tervezésébe, létrehozásába, fenntartásába-üzemeltetésébe az állam bevonja a magánszektort, majd az együttműködésben részt vállaló cég saját tulajdonban üzemelteti a létesítményt, amiért az állam, illetve a területileg illetékes önkormányzat díjat fizet. A szerződés lejártával pedig a vagyon, illetve a működtetés automatikusan visszaszáll a közszereplőre.
A PPP-kivitelezésű tornacsarnokok szabványszerűen, három állandó méretben épültek az országban. A legnagyobbak lelátóval, sok-sok kiszolgáló helyiséggel ellátott sportcsarnokok voltak, a középsők általában iskolai tornacsarnokok, illetve a legkisebbek tornaszobák. A gyarmati Szent-Györgyi Gimnázium létesítménye a középső kategóriába tartozott, a működtetője pedig egy építőipari Zrt. volt. Ám az Orbán-kormány egy júniusi döntése értelmében – látva, hogy a válsággal küszködő önkormányzatoknak kiemelten nagy terhet jelent ez a működtetési hozzájárulás – mintegy 15 milliárd forintnyi forrást biztosított a PPP-konstrukcióban megvalósult projektek lezárására.
Balassagyarmaton, a Szent-Györgyi tornacsarnoka tekintetében az állam és az önkormányzat 45-55 százalékos részarányban finanszírozta eddig a fejlesztést és a működtetést, amely 2023-ban járt volna le. A „kiváltással” az állam 260 milliós, a város pedig 40 milliós egyszeri ráfordítással megszabadul ettől az előnytelen PPP-konstrukciótól, hiszen az inflációval számolva a hátralévő tizenegy évre összesen mintegy 400 millió forintot kellett volna Gyarmatnak a fenntartásra költenie. Így azonban, miután magát a bázisintézményt, a gimnáziumot januártól a Klebersberg Intézményfenntartó Központ – magyarul az állam – működteti, így maga a tornacsarnok üzemeltetése is központi kézbe kerül.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése